PODCAST

Fabularnicy

FABULARNICY

Odkrywcy Arcyciekawych Historii

W podcaście Fabularnicy usłyszycie osoby, które tworzą. Pisarki, muzyków, dziennikarki, scenarzystów, reżyserki, projektantów gier. Twórczynie i twórców, którzy opowiadają historie w przeróżnych mediach i formatach. Rozmawiam z nimi o ich procesie tworzenia i o tym jak zaczynali. Analizujemy też wspólnie ich twórczość. A moim ulubionym punktem jest małe kreatywne zadanie, które każdy z nich dostaje.

S01E04

Jak technologia wzbogaca historie i czemu twórca ich nie opowiada?

(Teo Dumski)

O czym jest ten odcinek?

W tym odcinku będziemy eksplorować obszar opowiadania historii w teatrze. Ale od strony nieco innej, niż możnaby się spodziewać. Czego storytellerzy mogą nauczyć się od Witkacego? Kto decyduje o czym jest dana historia? Jak pozwolić sobie oddać kontrolę nad opowieścią członkom zespołu? Jak tworzyć scenografię spektaklu w trakcie, kiedy on się dzieje?
Fabularnikiem, z którym rozmawiam jest Teo Dumski.

Teo Dumski - bio

Teo to wrocławski aktor i reżyser, pedagog, twórca Cloud Theater, laureat WARTO 2018 w dziedzinie teatru. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.
Artysta zajmujący się badaniem i nauczaniem technik aktorskich Michaiła Czechowa w świetle nauk psychologicznych i duchowych. Jest autorem kilku uznanych eksperymentów formalnych, szczególnie na polu kreatywnego wykorzystania nowych technologii w teatrze. Związany przez wiele lat z wrocławskim Teatrem Ad Spectatores. W swojej twórczości broni sensu istnienia artysty w dzisiejszym technologicznym świecie. Twórca idei “Tech is a Being” („Technologia jest Istotą”). W 2017 roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej.

Gdzie znaleźć gościa?
Linki do rzeczy, o których wspominaliśmy

Cloud Theater na TEDxWroclaw 2016:

O czystej formie i inne pisma o sztuce – Stanisław Ignacy Witkewicz
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/97437/o-czystej-formie-i-inne-pisma-o-sztuce

Narkotyki – Stanisław Ignacy Witkewicz
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4893523/narkotyki

Polecane opowieści

Serial: “Sprzątaczka” (“Maid”)

S01E03

Jak zaadaptować scenariusz filmu na serial audio i jaki bohater zaciekawia?

(Anna Kazejak)

O czym jest ten odcinek?

W tym odcinku będziemy eksplorować obszar scenopisarstwa i reżyserii, zarówno w produkcjach filmowych jak i audio. Co sprawia, że bohaterowie są ciekawi? Jaka nieoczywista umiejętność jest kluczowa przy produkcji filmu? Jak zaadaptować scenariusz filmu do formatu serialu audio? A na koniec perełka – historia z Krzysztofem Zanussim w tle.
Fabularniczką, z którą poruszam te tematy jest Anna Kazejak.

Anna Kazejak - bio

Anna jest reżyserką i scenarzystką znaną z filmów takich jak „Obietnica”, „Cudak” czy „Oda do radości” oraz jednej z filmowych noweli, którą współtworzyła z Olgą Tokarczuk w ramach „Erotica 2022” Netflixa. Jej dyplomowy film „Kilka prostych słów” spotkał się z krytycznym uznaniem i jednocześnie był produkcją, w której odkryty został talent Agaty Kuleszy. Anna jest autorką scenariusza audio serialu „Fucking Bornholm”, który wyprodukowany został przez Empik i zaadaptowany do książki i filmu. Anna współtworzy firmę produkcyjną Friends With Benefits Studio.

Gdzie znaleźć gościnię?

Friends With Benefits Studio:
http://fwbstudio.pl/
FWBS na Facebooku:
https://www.facebook.com/Friends-With-Benefits-Studio-101946981451767

Sisterhood Films na Facebooku:
https://www.facebook.com/Sisterhood-Films-107573220881295/

Zdjęcie Anny na okładce odcinka autorstwa Łukasza Urbańskiego.

Linki do rzeczy, o których wspominaliśmy

Audio serial Fucking Bornholm w Empik Go:
https://www.empik.com/go/fucking-bornholm

Polecane opowieści

S01E02

Jak opowiadać o prawdziwych postaciach i po co irytować gwiazdy?

(Piotr Zieliński)

O czym jest ten odcinek?

W tym odcinku będziemy eksplorować obszar dziennikarstwa. Jak opowiedzieć prawdziwą historię w reportażu tak, żeby była ciekawa i jednocześnie nie przekłamać faktów? Ten odcinek może zainteresować nie tylko reportażystów, ale też na przykład osoby, które tworzą adaptacje prawdziwych historii do filmów albo mówców, którzy w swoich przemówieniach opowiadają o perypetiach innych ludzi.

Rozmawiamy o tym, że czasem w poszukiwaniu najlepszej drogi opowiedzenia danej historii trzeba wyrzucić kawał roboty do śmieci, o tym jak ważni są odbiorcy, o trudnych momentach tworzenia reportażu o tak zwanych camgirls. Mój rozmówca zdradził też dlaczego czytuje Rewię i chodzi na kursy kreatywnego pisania oraz czym zirytował Martynę Wojciechowską.

Fabularnikiem, z którym poruszam te tematy jest Piotr Zieliński.

Piotr Zieliński - bio

Piotr Zieliński – dziennikarz z kilkunastoletnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Przez wiele lat związany z telewizją TVN i programem Dzień dobry TVN, w którym jako wydawca zajmował się tematami społecznymi. Jego artykuły, wywiady i reportaże publikowały takie media jak „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek Polska”, „Press”, „Forbes Women”, Onet.pl, WP.pl. Autor książki „Klikniesz kotku?”, reportażu o internetowych pracownicach seksualnych. Od 2020 roku współpracuje z Google News Lab szkoląc dziennikarzy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

S01E01

Jak wpleść opowieść w piosenkę i dlaczego Buka straszyła?

(Patrycja Obara)

O czym jest ten odcinek?

Piosenki nie są pierwszym medium, o którym myślimy w kontekście opowiadania historii. A prawda jest taka, że wiele z nich zawiera niesamowite opowieści.
Jak zawrzeć historię w piosence?
Jakiego procesu użyć, żeby w ogóle napisać piosenkę?
Jaki wpływ na twórczość Patrycji miał Andersen?
Jaką historię skrywa napisana przez Patrycję piosenka pt. „Egzekucja”?
I wreszcie – dlaczego Buka straszyła? (serio – przy okazji trafił się taki temat, bo ma on związek z tym, jak Patrycja pisze)

Patrycja Obara - bio

Patrycja jest artystką poruszającą się między kategoriami muzyki, teatru i literatury. W 2021 roku miała premierę jej autorska płyta “Syrena”, a za swój wcześniejszy multiartystyczny projekt SHE-la została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019. Współtworzy nowoczesny wrocławski teatr Cloud Theater. Jest także jedną z autorek opowiadań w projekcie Cloud Writing a także scenariuszy do miniserialu “Portal: autoimmunologia” (reż. Teo Dumski).

Patrycja jest fascynatką dydaktyki. Nauczaniem zajmuje się od 2001 roku, zarówno praktycznie jak i teoretycznie. Pasję nauczania i wystąpień publicznych łączy także jako współprowadząca podcast Lekkomówni.

Na kanwie idei, że każdy może śpiewać i że muzykowanie to naturalna ludzka potrzeba założyła Wrocławską Szkołę Śpiewu, w której sama również uczy emisji głosu oraz pisania tekstów piosenek. Jest autorką podręcznika “Piosenkopisanie”, który napisała w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci”.

O swoich pasjach – sztuce i edukacji – przemawiała na wydarzeniach takich jak TEDxWroclaw, Creative Mornings Wrocław, Fuckup Nights Wrocław oraz podczas konferencji “Edukacja przyszłości” w Sejmie RP.

Polecane opowieści

Serial: “Ania, nie Anna”

Piosenka: Rufus Wainwright – Art Teacher

TRAILER

Co będziemy odkrywać w podcaście Fabularnicy?