PODCAST

Fabularnicy

FABULARNICY

Odkrywcy Arcyciekawych Historii

W podcaście Fabularnicy usłyszycie osoby, które tworzą. Pisarki, muzyków, dziennikarki, scenarzystów, reżyserki, projektantów gier. Twórczynie i twórców, którzy opowiadają historie w przeróżnych mediach i formatach. Rozmawiam z nimi o ich procesie tworzenia i o tym jak zaczynali. Analizujemy też wspólnie ich twórczość. A moim ulubionym punktem jest małe kreatywne zadanie, które każdy z nich dostaje.

S01E02

Jak opowiadać o prawdziwych postaciach i po co irytować gwiazdy?

O czym jest ten odcinek?

W tym odcinku będziemy eksplorować obszar dziennikarstwa. Jak opowiedzieć prawdziwą historię w reportażu tak, żeby była ciekawa i jednocześnie nie przekłamać faktów? Ten odcinek może zainteresować nie tylko reportażystów, ale też na przykład osoby, które tworzą adaptacje prawdziwych historii do filmów albo mówców, którzy w swoich przemówieniach opowiadają o perypetiach innych ludzi.

Rozmawiamy o tym, że czasem w poszukiwaniu najlepszej drogi opowiedzenia danej historii trzeba wyrzucić kawał roboty do śmieci, o tym jak ważni są odbiorcy, o trudnych momentach tworzenia reportażu o tak zwanych camgirls. Mój rozmówca zdradził też dlaczego czytuje Rewię i chodzi na kursy kreatywnego pisania oraz czym zirytował Martynę Wojciechowską.

Fabularnikiem, z którym poruszam te tematy jest Piotr Zieliński.

Piotr Zieliński - bio

Piotr Zieliński – dziennikarz z kilkunastoletnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Przez wiele lat związany z telewizją TVN i programem Dzień dobry TVN, w którym jako wydawca zajmował się tematami społecznymi. Jego artykuły, wywiady i reportaże publikowały takie media jak „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek Polska”, „Press”, „Forbes Women”, Onet.pl, WP.pl. Autor książki „Klikniesz kotku?”, reportażu o internetowych pracownicach seksualnych. Od 2020 roku współpracuje z Google News Lab szkoląc dziennikarzy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

S01E01

Jak wpleść opowieść w piosenkę i dlaczego Buka straszyła?

(Patrycja Obara)

O czym jest ten odcinek?

Piosenki nie są pierwszym medium, o którym myślimy w kontekście opowiadania historii. A prawda jest taka, że wiele z nich zawiera niesamowite opowieści.
Jak zawrzeć historię w piosence?
Jakiego procesu użyć, żeby w ogóle napisać piosenkę?
Jaki wpływ na twórczość Patrycji miał Andersen?
Jaką historię skrywa napisana przez Patrycję piosenka pt. „Egzekucja”?
I wreszcie – dlaczego Buka straszyła? (serio – przy okazji trafił się taki temat, bo ma on związek z tym, jak Patrycja pisze)

Patrycja Obara - bio

Patrycja jest artystką poruszającą się między kategoriami muzyki, teatru i literatury. W 2021 roku miała premierę jej autorska płyta “Syrena”, a za swój wcześniejszy multiartystyczny projekt SHE-la została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019. Współtworzy nowoczesny wrocławski teatr Cloud Theater. Jest także jedną z autorek opowiadań w projekcie Cloud Writing a także scenariuszy do miniserialu “Portal: autoimmunologia” (reż. Teo Dumski).

Patrycja jest fascynatką dydaktyki. Nauczaniem zajmuje się od 2001 roku, zarówno praktycznie jak i teoretycznie. Pasję nauczania i wystąpień publicznych łączy także jako współprowadząca podcast Lekkomówni.

Na kanwie idei, że każdy może śpiewać i że muzykowanie to naturalna ludzka potrzeba założyła Wrocławską Szkołę Śpiewu, w której sama również uczy emisji głosu oraz pisania tekstów piosenek. Jest autorką podręcznika “Piosenkopisanie”, który napisała w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci”.

O swoich pasjach – sztuce i edukacji – przemawiała na wydarzeniach takich jak TEDxWroclaw, Creative Mornings Wrocław, Fuckup Nights Wrocław oraz podczas konferencji “Edukacja przyszłości” w Sejmie RP.

Polecane opowieści

Serial: “Ania, nie Anna”

Piosenka: Rufus Wainwright – Art Teacher

TRAILER

Co będziemy odkrywać w podcaście Fabularnicy?